Dveřní nástěnka

Dveřní nástěnka

Hoši, něco tady s tím musíme vohnout..

::Dveřní nástěnka::
INdoor
OUTdoor
..co se dveřmi neprotáhlo
Diskuze
Strojovna
..klíčová dírka
Odkazy
..do pekla
Honzíkov
..do většího pekla
reklama
..smrdí

Stav pantů:

DN nevyhovuje ničemu a nikomu, natož nějakým standartům..


*
Klika
Fantomas - Suspended Animation

Fantomas je postrach. Hněv. Zlo. Absolutní genialita. Šílenství. Znova šílenství. A nakonec znova genialita a promyšlenost akce do posledního puntíku. Že tenhle geniální zločinec nikdy neexistoval, neexistuje a existovat nebude? Omyl jak Brno velkej, lidičky, O M Y L !!! On totiž existuje! A už pěkně dlouho! A dokonce se upsal pod značku Ipecac Recordings (Isis,Melvins, Lustmord, Dalek, Locust, Young Gods...) !!!

obrázek


Jak Fantomas vydělal neskutečnou částku peněz při jeho poslední velké loupeži ,kdy přechytračil celý Scotland-Yard, stáhl se mírně do ústraní. Zjistil, že je zkrátka natolik geniální, že si může dělat co chce. A nikdo mu to nikdy nebude vyčítat. A pokud bude, je mu to jedno. On má tolik peněz, že si může koupit celý svět. Jenže tohle ležérní lenošení na pohovce ho po několika desetiletích přestalo bavit. A tak se rozhodl dobýt i hudební průmysl. Vzal kytaru, vzal svůj syntetizátor a vznikla geniální kapela Fantomas.

obrázek


Co se mohlo stát, když Fantomas sebral všechnu muziku, která za věky vznikla, a narval jí do sebe? Mírně to přichutil ostrejma kytarama, mírně to osolil HC bicíma a o místy až grindcoreově zvrácený hlas taky není nouze, sem tam použil zvuk páry unikající pískačkou staré zrezivělé konvice, ve které voda právě dosáhla bodu varu. Fragmentarismus - terminus technicus vymyšlený Michalem Ajvazem - tuhle desku charakterizuje asi njevíc (za sebe mluví i název Suspended Animation) !!!.Úsek za úsekem je jinej. Stejně jako tenhle text. Chvíli teď budu popisovat, co se v tý muzice zrovinka děje:

Monotónní hučení ventilace..bublavé zvuky v pozadí..kláves...tajemné hlsay kdesi vzdau..jako bych byl v gotické katedrále..sakra, mírně ambientní nálada..skřehotání smyčců..a nějaký záseky? co to? zas bublá voda...bubny? ale ne.. teď tam prasklo pero..a punkový kytary..a něco tam mumlá do mikrofony..HCčko..skoro až metal..teď už ujetej metal..a zas péro..pruží tam plech a zvuky z televizních cartoons..a nějaký dítě se tam směje...a teď nějaký kytary..a to už je death metal.. no..teď zasněnej Egypt a jakoby Orffova Carmina Burana? a teď jede reggae rytmus...a zase televizní zvuky z reklam..a něco tam mele..symfo? úder do kytar a bicích a zase HC..a teď jakoby přilítli mimozemš´tani..a už se vynořujou z kosmický lodě..a teď nějaký televizní reklamy..a houká tam auto..a teď nějakaá klasická hudební pasáž..zpívá šansoniérka z počátku století..jako by vypadla z Montmartru roku 1901..ale její hlas umírá..co to? a zase spoušť kytar na pár vteřin..a teď jako bych vzal klíč a jel jim po nákupním košíku...monotónní analogický zvuk...pořád..činely v pozadí..a zase ten nářez a Orffovoa pasáž..ale ne..není to ona..metalová..ne, tak ta taky ne..zpívaji tam arabové...zase? jemný post- neo- folk..vybrnkávání na kytaru..ála Kammerflimmer Kollektief..a teď šamanské bubny jakoby z afrického kontinentu a do toho zpívá dětský sbor z americké internátní školy a teď tam uchází pouťový balonek naplněný heliem..jakoby unikal někam do nebes..a pasáž ála Devin Townsend a jeho Strapping Young Lad..a už je v pozadí zase nějaký zvuk? Co to je? uklidnění a Big Ben odbíjí první hodinu ranní, aby v televizi mohli pustit romantický film, záhy ukončený jinglem, který ohlašuje reklamu na R1 a jakýsi rock ve stylu Portishead a teď tam hraje pouťový flašinet z minulého století, ale je zpomalený...a teď nastává moderní atmosféra amerického hollywoodského hororu...po schodech se krade nahá panna se svíčkou v ruce..pod ní se podlomí část dřevěného schodiště a ona padá..dopad ohlašuje metal a pak jen odtikávají hodiny její poslední minutky..nikdo již neví, proč tam chodil, ale ten hysterický ječák nám to neobjasní..nebo žeby?už jde zase nahoru a pak tam někdo začne hrát Radiohead..a teď mírumilovný ambient, do kterého povídají děti..a kytary brousí...zvony odbíjí..a konec tohohle pitomýho stylu psaní recnze.

obrázek

No..aspoň vidíte, co Fantomas stvořil..stojí to za poslech..je to plný okolí a toho, co se kolem děje..nemůžete se na to asi koukat jako na hudbu, ale jako na svědectví doby..určitý slepý experiment nebezpečného šílence..Takže Fantomas opět dosáhl svého...Blázni ho budou obdivovat a zbytek nesnášet, jistá dávka invence a osobitosti se mu však upřít nedá, a proto má význam tuhle nahrávku aspoň jednou přetočit v CD přehrávači a uvědomit si, v jakym neuvěřitelnym bordelu to vlastně žijem a že jedinym jednotícim prvkem je asi ta zběsilá elektrická kytara, kterou všichni ze srdce nesnášíme...Suspended Animatin...cosi jako Pozastavená Animace? Jo, přesně tak! Rozložení zvuků určitýho momentu na prvočinitele a jejich opětovné složení dohromady..vlastně to slýcháme každý den, ale neuvědomujeme si to..zvláštní..a přitom je to taková blbina :)

Tentokrát jsem se trochu nechal unést hudbou, ale jde to u skupiny typu Fantomas jinak?


Autor: 4.tankista a jeho pes

Naposledy změněno: 27.01.2006 23:30:27

Vyhledávání na DN:

Anketa:

Stisky kliky:

CZilla - Lokalizace, podpora a propagace projektu Mozilla.org. Get Firefox!
Dveřní nástěnka ®, ver.0.70 beta, © 2006, stránka vygenerována za: 0.36s.
webmaster: H42K