Dveřní nástěnka

Dveřní nástěnka

Hoši, něco tady s tím musíme vohnout..

::Dveřní nástěnka::
INdoor
OUTdoor
..co se dveřmi neprotáhlo
Diskuze
Strojovna
..klíčová dírka
Odkazy
..do pekla
Honzíkov
..do většího pekla
reklama
..smrdí

Stav pantů:

DN nevyhovuje ničemu a nikomu, natož nějakým standartům..


*
Klika
Prezident nešika?


Když se podíváte na Václava Klause, uvidíte skutečný prototyp moderního prezidenta. Jeho společenské chování je kultivované, pohyby a gesta plná důstojnosti a oblékání perfektní. Na první pohled je to tedy evropský prezident jako ze škatulky. O to víc vás však překvapí některé jeho postoje. Skutečnost je totiž taková, že prezident České republiky Václav Klaus díky svým názorům v posledních měsících doslova bruslí na tenkém ledě. Věřím, že postoje, kterými se profiluje, jsou spíš důkazem jeho mediální neobratnosti, než jeho skutečnými názory. Přesto jsou tyto jeho politické kličky čím dál tím nebezpečnější a to nejen pro něj samotného.

Klausův negativní postoj k evropské integraci je ještě celkem pochopitelný a tolerovatelný. Vždyť k tomuto módnímu trendu už se přidal nejeden politik. V poslední době však z úst našeho prezidenta padají názory mnohem podivnější, kterým je třeba se věnovat. Vinou těchto názorů se totiž Klaus nepřímo dostává do spojení s osobami, jenž taková výsada nenáleží nebo dokonce nesmí náležet.

Jedním z oněch zneklidňujících názorů je například negativní postoj vůči nevládním organizacím. V tomto případě můžeme být jen rádi, že Klaus nemá stejnou moc jako jeho ruský kolega Putin, který v boji s nevládními organizacemi nezůstal jen u slov.
Zajímavým zářezem v Klausově rejstříku je bezesporu i kritika omluvy vůči německým antifašistům, která byla jedním z mála povedených kroků premiéra Paroubka.

Tato Klausova šlápnutí vedle jsou však stále jen malichernostmi v porovnání s dalším problémem. Svého nejneopatrnějšího kroku se totiž Klaus dopustil při komentování situace okolo tábora v Letech. Prezident se nechal zatáhnout do absurdních sporů o to, jaká je přesná definice tohoto tábora. „Není to opravdu koncentrační tábor v tom slova smyslu, jak každý z nás podvědomě rozumí slovu koncentrační..“ Klaus tím jistě nechtěl zlehčovat utrpení lidí, kteří při pobytu v Letech umírali, ale přesto se mu přesně to, bohužel, povedlo. Nahrál tím samozřejmě nacionalistické Národní straně, která neváhala situace využít a zviditelnila se aférou s kamenným pomníkem, a dokonce si i vysloužil přirovnání k popíračům holocaustu (podobně byl za podobný názor častován i komunistický europoslanec Ransdorf).

Pokud si někdo myslel, že Klaus potom, co si spálil prsty v Letech, bude příště opatrnější, hluboce se mýlil. Dalšího škobrtnutí se totiž náš prezident dopustil v únoru tohoto roku, kdy mu po zdlouhavých schvalovacích procesech na stůl doputoval zákon o registrovaném partnerství. Chvíli to sice vypadalo, že Klaus přeci jen nechá zákon vejít v platnost, ale veškeré naděje nakonec ukončil svým vetem, kterým poslal registrované partnerství zpět do poslanecké sněmovny. Bývalý předseda české vlády si tak zřejmě neuvědomil, že v zákonu nejde jen o právní záležitosti ve vztahu dvou osob stejného pohlaví, ale především o všeobecné uznání těchto svazků naší společností. K tomu už sice, alespoň podle veřejných průzkumů, dávno došlo, ale zmiňovaný zákon by tento postoj definitivně potvrdil. Gratulace na sebe samozřejmě nenechala dlouho čekat a na scéně se opět objevili nacionalisté, kteří Klausovi za jeho „odvahu“ vřele poděkovali (že prezident potěšil i křesťanské bratrstvo KDU-ČSL v čele s jeho maskotem za boj proti registrovanému partnerství Jiřím Karasem, je skoro zbytečné zmiňovat).

Rád bych věřil, že soubor Klausových vlastních gólů už se nebude dál rozrůstat. Bohužel si tím nemohu být jistý. Za dobu jeho působení na Hradě jsem totiž usoudil, že Klausovi jde často mnohem více o vymezení se např. vůči premiéru Paroubkovi než o jádro věci. V rámci těchto vymezení se pak Klaus dostává do názorových skupin, které se s jeho skutečným postojem neslučují -to však v mediálním hluku snadno zanikne. Proto by prezident měl být při svých vyjádřeních a rozhodnutích mnohem obezřetnější, než tomu bylo doposud. Musí si totiž uvědomit, že i když je on sám velká osobnost, stále obléká reprezentační dres naší země a podle toho by se měl i chovat.

obrázek

znění zákona o registrovaném partnerství:
http://registrovane.partnerstvi.cz/rp-2005/navrh_zakona.phtml
zajímavý článek k přečtení:
http://lidovky.zpravy.cz/ln_nazory.asp?r=ln_nazory&c=A051221_105834_ln_nazory_blh


Autor: jakub.uck

Naposledy změněno: 26.02.2006 15:01:02

Vyhledávání na DN:

Anketa:

Stisky kliky:

CZilla - Lokalizace, podpora a propagace projektu Mozilla.org. Get Firefox!
Dveřní nástěnka ®, ver.0.70 beta, © 2006, stránka vygenerována za: 0.86s.
webmaster: H42K