Dveřní nástěnka

Dveřní nástěnka

Hoši, něco tady s tím musíme vohnout..

::Dveřní nástěnka::
INdoor
OUTdoor
..co se dveřmi neprotáhlo
Diskuze
Strojovna
..klíčová dírka
Odkazy
..do pekla
Honzíkov
..do většího pekla
reklama
..smrdí

Stav pantů:

DN nevyhovuje ničemu a nikomu, natož nějakým standartům..


*
Klika
Božstvo vol. 5 - Oush : Kniha druhá - Guru


Je tomu rok, co legendární skupina Keřbent odehrála svůj historicky první koncert. Bylo to na Žižkově v profláknutém klubu Guru. Hráli jsme tam jako předkapela chlastpunkových Vylitých Hyen. Tehdy jsme šli do neznáma. Nevěděli jsme, jaké to je, vystupovat před větším počtem diváků. Byli jsme vyklepaní bažanti, natěšení na večer a nadopovaní adrenalinem. Bylo to pro nás obrovské dobrodružství. O onom večeru jsme každý z nás snili a představovali si, jak asi dopadne, nejméně měsíc dopředu. Zkoušeli jsme velice pilně, vše jsme pečlivě promysleli a naplánovali. Byla to pro nás obrovská zábava, psát scénář celého koncertu. Měli jsme baskytaristu pouze měsíc, ale přesto jsme byli schopni odehrát kvalitní koncert. Kajda má na tom velké zásluhy. Jakmile se dozvěděl, že s Keřbentem plánujeme vystoupení, nabídl se jako baskytarista, ačkoliv Keřbent nikdy před tím hrát neslyšel. A během pouhého měsíce se stačil adaptovat a okamžitě mezi nás zapadl. Byli jsme rádi, že máme nového člena, navíc spolužáka ze třídy a vyzrálého hudebníka. Do té doby jsme to totiž táhli pouze ve třech. Brali jsme to pouze nezávazně, bylo to pro nás takové hraní z recese. Experimentovali jsme se vším možným. Přestože kvalita naší hudby byla nízká (což zjišťujeme zpětně až teď), dokázali jsme si to patřičně užít a hrozně nám to dávalo. Otvírala se nám nová epocha, poznávali jsme nepoznané. Tehdy jsme na nic neuměli pořádně ani hrát, oťukávali jsme si nástroje a zkoušeli jsme, co to umí.

Po Kajdově příchodu do kapely jsme museli kompletně překopat naše vnímání zkoušek. Uvědomili jsme si, že teď už opravdu o něco jde, a začali jsme makat. Každý přišel s nějakým tím nápadem a vlastně během dvou týdnů jsme vymysleli a nacvičili veškerý repertoár, který jsme pak předvedli v Guru. Dávali jsme si na tom opravdu záležet. Každý detail jsme diskutovali, měnili jsme, vymýšleli, vypouštěli, až z toho vzniklo něco, s čím jsme byli dostatečně spokojení. Věřili jsme si navzájem, povzbuzovali se, drobné chyby jednotlivých spoluhráčů jsme přecházeli. Měli jsme absolutní svobodu v tvorbě i choreografii naší hudby. Vytvářeli jsme něco, co nikdo jiný nikdy nemohl vytvořit. To byla ta originalita. Koubas vymyslel rytmus, kterého jsme se pak všichni pečlivě drželi, Braddey přišel s námětem písně, jejíž text měl už jistě předpřipraven v hlavě, k ní jsem já nebo on složili pár akordů a melodii, no a Kajda tomu obul ty správný boty.

O Vylitejch Hyenách jsme toho mnoho nevěděli, snad jen, že to jsou kámoši našeho spolužáka Dana Holého. Jejich basáka nám jednou bez oznámení předem přitáhl do zkušebny, že prý si nás chtěl poslechnout. Nelíbilo se nám to, opravdu ne. Měli jsme vůči Hyenám předsudky, neznali jsme se, a proto jsme možná byli tak opatrní.

V den koncertu jsme si ještě dali odpoledne před odjezdem do Guru poslední zkoušku na rozehřátí a na zklidnění. Každý z nás si vzal do tašky nějaký special oblečení na vystoupení. Chtěli jsme udělat show se vším všudy. Pozvali jsme spoustu kamarádů včetně rodinných příslušníků, rozvěsili jsme po škole letáky s pozvánkami na náš koncert. Prostě jsme chtěli velké publikum, protože pro ně jsme to všechno dělali.

Ze zkušebny nám nástroje (včetně bicích) dopravil ve !škodovce! do Guru náš ochotný spolužák ze základky – Tomáš Novák (toho času mohutný kulturista). On jediný z nás měl v té době řidičský průkaz a vůz k dispozici. Do auta se vešli jen dva lidi včetně řidiče, takže zbytek kapely bral MHD. Nakonec jsme ale všichni ke klubu dorazili ve stejnou dobu. Hyeny už tam byli, čekali až přitáhneme bicí. Moc jsme se s nimi ani nepozdravili, natož prohodili pár vět. Jinak interiérem klubu jsme byli ohromeni, okamžitě jsme si to tam oblíbili, obsadili šatnu za podiem, zapojili aparáty, postavili bicí, naladili nástroje a šli jsme to všechno nazvučit. Nejdřív se tam o nás staral pan produkční Michael Kyselka. Ovšem potom musel odejít a nahradil ho nějaký podivný zvukař, který nám celý koncert pěkně zhatil, co se zvuku týče. Na toho opravdu nemáme moc dobré vzpomínky. Nefungoval jeden z mikrofonů, neslyšeli jsme se z odposlechů, basa byla stažená, u bicích nebyl slyšet kopák, zato virbl řezal do uší. No prostě průser. Každopádně jsme si to pořádně užili, měli jsme hodně lidí v kotli, kteří sice nekotlili, ale alespoň se pohupovali do rytmu. Jako náš první se tento koncert neobešel bez amatérských chyb, měli jsme trošku delší pauzy mezi písničkami a hodně jsme to protahovali. Nakonec jsme si sami vyžádali přídavek, což bylo poměrně trapné. Nicméně show jsme udělali, náladu jsme lidem i sobě zlepšili, takže jsme se mohli po více než hodinovém představení uchýlit do šatny v bekstejdži, kde jsme předali štafetu Hyenám. S pocity velké satisfakce jsme se převlékli a šli to spláchnout k baru vítězným půllitrem zlatavého moku. Ovšem to už většina našich příznivců balila svých pár švestek a chystala se k odchodu. Mrzelo nás, že si s nimi nebudeme moci, jako pravé hvězdy, po odehraném koncertu popovídat a rozdat pár podpisů. I tak nám při loučení blahopřáli a za náš výkon nás pochválili. Potom jsme museli čekat, až Hyeny dohrají, abychom následně mohli sbalit nástroje a odnést je zpět do škodovky. Po koncertě jsme si s Hyenami rozdělili tržbu a tyto peníze jsme později investovali do nového mikrofonu pro naši zkušebnu. I poklábosili jsme ještě okolo půlnoci na chodníku v blízkosti klubu a poté jsme se rozešli a rozjeli každý svým směrem. Z koncertu máme záznam Knedlíků na videu a zbytek na audiokazetě, na kterou se práší ve zkušebně.
Po nabytí nových zážitků a zkušeností jsme si mohli oddechnout, že se nám náš první koncert povedl.

O U S H

Autor: samorost

Naposledy změněno: 06.06.2006 17:59:12

Vyhledávání na DN:

Anketa:

Stisky kliky:

CZilla - Lokalizace, podpora a propagace projektu Mozilla.org. Get Firefox!
Dveřní nástěnka ®, ver.0.70 beta, © 2006, stránka vygenerována za: 0.64s.
webmaster: H42K