Dveřní nástěnka

Dveřní nástěnka

Hoši, něco tady s tím musíme vohnout..

::Dveřní nástěnka::
INdoor
OUTdoor
..co se dveřmi neprotáhlo
Diskuze
Strojovna
..klíčová dírka
Odkazy
..do pekla
Honzíkov
..do většího pekla
reklama
..smrdí

Stav pantů:

DN nevyhovuje ničemu a nikomu, natož nějakým standartům..


*
Klika
Nitro těžkne glycerínem aneb comicsový klasicismus


Tak je to tady. Opředen mediální slávou (současné vydání v Německu, Španělsku, Holandsku a USA) vychází nový český comics autorů Štěpána Kopřivy a Jiřího Gruse -NITRO TĚŽKNE GLYCERÍNEM. Jedná se ale opravdu o český comics? Oba autoři sice jsou Češi, ale pokud byste v jejich díle chtěli hledat podobné lokální motivy jako třeba u Aloise Nebela, budete zklamaní. „Nitra“ by totiž dost dobře mohl udělat kdokoliv (kdo by samozřejmě měl patřičné dovednosti). A to je možná i důvod, proč se právě tomuto comicsu podařilo prorazit venku. Zároveň je to ale i jeho největší (a nejpodstatnější) nevýhoda –je naprosto obyčejný a dokonce až zaměnitelný. Nitro těžkne glycerínem totiž bohužel je „comics jako každý jiný“. Najdete v něm sterilní sci-fi příběh, který sice je mistrně nakreslený, ale rozhodně není ničím výjimečný. To, že hlavní hrdina je pěkně zlej parchant, už docela dlouho není nic nového a samo o sobě už to prostě nestačí. K tomu všemu se přidá ještě předvídatelný konec, a tak jediné, co si na comicsu ještě můžete užít, je už jen pár povedených vtípků (které se opět nesou v duchu toho, co vídáme u „světových“ comicsů) a občas nějaká ta krvavá jatka. Velké zklamání, které na mě při čtení padlo, to však už zachránit nedokáže.

obrázek

Z Nitra je jasně vidět, že Kopřiva a Grus jsou velkými čtenáři světových comicsů. A odtud nejspíš čerpají i svoji inspiraci. Na tom by samo o sobě nebylo nic špatného, pokud by ovšem chlapci do hrnce přihodili i něco málo vlastní invence, trochu osobitosti, originality, experimentu a třeba i překvapení. Nic z toho jsem bohužel v tomto díle nenašel, k tomu přidejme celkem nepovedenou obálku, plus nesympaticky velký formát a moje pocity se nemohou pohybovat jinde než v oblasti zklamání.
Nitro těžkne glycerínem je prostě jen dalším důkazem toho, že třeba i skvělý kreslíř se nikam nedostane bez dobrého nápadu. Umění zkrátka není atletika a tohle dílo je jen sportovním výkonem. Je to dokonalost bez duše, comicsový klasicismus.

obrázek

Nitro těžkne glycerínem vydává Crew za 249,-Kč
www.crew.cz (odtamtud jsou i obrázky)

Autor: Fantomas

Naposledy změněno: 28.06.2006 20:48:17

Vyhledávání na DN:

Anketa:

Stisky kliky:

CZilla - Lokalizace, podpora a propagace projektu Mozilla.org. Get Firefox!
Dveřní nástěnka ®, ver.0.70 beta, © 2006, stránka vygenerována za: 0.39s.
webmaster: H42K