Dveřní nástěnka

Dveřní nástěnka

Hoši, něco tady s tím musíme vohnout..

::Dveřní nástěnka::
INdoor
OUTdoor
..co se dveřmi neprotáhlo
Diskuze
Strojovna
..klíčová dírka
Odkazy
..do pekla
Honzíkov
..do většího pekla
reklama
..smrdí

Stav pantů:

DN nevyhovuje ničemu a nikomu, natož nějakým standartům..


*
Klika
Shledání po dvaceti letech

NU, když teda Kubíček s Fantomasem..ehm, tedy vlastně s Fantomasem 500/900, založili vlastní cosijakodveřnínástěnku, nezbývá, než poslat sem alespoň o jeden příspěvek navíc, aby to nevypadalo, že se tu bojíme, že...a on to stejně udělal proto, aby se tady s tim něco ohnulo. Takže trochu oficiálnějc:

Throbbing Gristle vydal nové album. 26 let po ukončení své činnosti. Co nám povídá?

V podstatě nic nového pod sluncem. Nebudu tady debilně rozpitvávat historii kapely, to si může každý kdekoliv zjistit. Původně jsem chtěl tuhle „recenzi“ napsat tak, jak obyčejně píšu, čili bez ohledu na to, co kapela doposud nahrála, jak je populární atd. atd. atd. Když jsem tedy poprvé v přehrávači zapnul nové TG, chtěl jsem mít přesně takový přístup. Myslel jsem, že tenhle „zdravý postoj“ vyloučí podobné nesmysly (tolik užívané různými e-ziny a ukazující jen na neschopnost recenzentů) jako polovina recenze vyplněná žvásty o „progresi“ kapely a o úžasném navázání na dlouhou řadu super geniálních desek. Tak jsem si tedy pustil tuhle poslední desku, sedl si do křesla a poslouchal. Jenže mi vzápětí došlo, že u TG nebude recenze tak jednoduchá, jak se zdá. Protože TG stáli na začátku něčeho, co je doposud živé a u čeho je ten vývoj jaksi „patrný“ (aby taky ne – za 20 let se dá udělat spoustu práce!). Klasické pravidlo starého psa novým kouskům nenaučíš se zde projevilo mírou vrchovatou. Nabízí se dokonce takové to ohrané „zamrzli v 80.“ Otázkou zůstává, zda je to vůbec pravda a když ano, tak zda je to dobře nebo špatně, zda některé věci není lepší nechat tam, kde byli a netahat je na světlo současnosti. TG svou poslední deskou navázali tam, kde v roku 1981 skončili. Patří tím ale jejich album minulosti a je pouze jakousi nostalgickou vzpomínkou na časy dávno minulé? S jakýmsi zaražením musím přiznat, že hudba TG má stále co říct. Lyrická muzika, která se line z reproduktorů, jakoby přece jen mluvila...i když ztěžka a někdy se zakoktá, pořád jí rozumím. Přesto tohle album není album z 80., i když z nich neuvěřitelným způsobem těží. Jsou slyšet industriální prvky, ambientní pasáže, synťáky, pověstné „loops“, jako staří TG.

obrázek
TG kolem 1980

Avšak má to i něco navíc. Stojí za poslech už jenom proto, že to, co na něm slyšíme, je vaření z prošlé konzervy, ne konzerva samotná. Ale i z ní se dá uvařit chutné jídlo. Jinými slovy, dle mě jsou si TG vědomi svého postavení a sebe samých, toho, kde je jejich místo a kam patří, přesto vydali „nové“ album, které nenásilně nevydřeně ukazuje, že muzika prostě nemusí být módní záležitost, aby byla dobrá, a nemusí nutně používat nejnovějších forem a postupů. TG totiž zcela vědomě posunuli svou muziku do tzv. neostylu – podobně jako došlo k „neo“ u písničkářů (Banhart, Atalntic Cable, Calexico, Feist, ...). Zakládají prostě na tom, že jejich muzika už je v obecném vědomí podobně zakořeněna jako například písničky Johnnyho Cashe. Je-li vám tenot postoj sympatický či nesympatický, to už je na vás, dost možná ho mnozí nepochopí, dost možná ho nechápe ani samotná kapela (a tohle celý kdyby si přečetli, poslali by mě hezky rychle do prdele). Dost možná tohle album předběhlo svou dobu. Ale pokud se na něj podívám z výše popsaného hlediska, tak je to jeden ze způsobů, jak ho pochopit a užít si ho...s jakýmsi romantickým patosem.
Autor: 4.tankista a jeho pes

Naposledy změněno: 27.08.2007 11:45:31

Vyhledávání na DN:

Anketa:

Stisky kliky:

CZilla - Lokalizace, podpora a propagace projektu Mozilla.org. Get Firefox!
Dveřní nástěnka ®, ver.0.70 beta, © 2006, stránka vygenerována za: 0.17s.
webmaster: H42K